ÜCRETSİZ MÜZİK SUNAN ONLİNE RADYO PLATFORMLARI

Bu yazımda, benimde kullanmakta olduğum ve ücretsiz müzik yayınları sunan birkaç online radyo platformunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Evde otururken veya yolda giderken boş zamanınızda dinleyebileceğiniz ya da bir dizi çalışma üzerindeyken düşük olan enerjinizi yerine getirecek müzikler mi arıyorsunuz? Ya da tekrar eden şarkılarıyla benzer listeleri dinlemekten sıkılıp, tümüyle farklı setler mi dinlemek istiyorsunuz? Size önerim online radyo platformları. Severek kullanmakta olduğum bu ücretsiz platformaları incelemenizde fayda var. Başlayalım…

Di.FM için Tıklayın

Çok çeşitliliğiyle birlikte önemli bir online radyo oluşumu. Bir çok farklı elektronik müzik tarzını içinde bulunduran bu platform tam bir ansiklopedi niteliğinde. Daha doğrusu ismen duyupta içeriklerini kavrayamadığımız türler için, oluşturulmuş kanallarıyla birlikte bir nevi örnek olur nitelikte.

Basit ve kullanışlı uygulaması sayesinde okul yıllarımdan bu yana severek kullanmaya devam ediyorum. Müziklerin Tür ve Alt Türlerine göre ayrı ayrı yayın kanalları mevcut. Ücretli ve Ücretsiz olarak iki haliyle kullanıma sunulmakta.

Ücretsiz üyelik tahmin edeceğiniz üzere reklam yerleştirmelerin olduğu, sıradaki şarkıya geçemediğimiz ve ses kalitesinin kısıtlı olarak kullanıma sunulduğu hali oluyor. Kısıtlı olan bu ses, 64Kbit AAC-HE değerleriyle karşımıza çıkıyor. Uzun zamandır bu şekilde kullanmaktayım ve çoğu reklamlı uygulamaya göre çok memnunum.

Premium kısmındaysa reklam ve şarkı atlama derdi ortadan kalkarken 128kbit AAC ve 320kbps Mp3 değerleriyle dinleme yapabiliyoruz. Aylık ödemeleri şu an için 3$ olarak görünüyor. Premium olarak bir kaç ay kullanmış ve memnun kalmıştım. Fakat insan farklı müzik uygulamaları kullanırken sürekli olarak aynı radyo istasyonuna da para vermek istemiyor açıkçası.

Yayınlanan tarzları en dar şekilde (alt türevler olmadan) yazacak olursak başlıklar şu şekilde;

EDM, Trance, Dance, House, Lounge, Chillout, Techno, Bass, Ambient, Deep, Classic, Vocal, Hard, Trap, Lo-fi Hip Hop ve Synth

Radio Glamorize için Tıklayın

Henüz geçen sene DJ Eğitimlerini araştırırken iletişime geçtiğim bir eğitmenin Instagram sayfasında gördüğüm elektronik müzik platformu.

Sitelerinde yazıldığı üzere adresleri İstanbul olarak görülüyor.

Ücretsiz yayın sunuyorlar. Son derece basit kullanımlı arayüzü ve tek bir kanalı var. Aynı zamanda sitelerinde yayınlanan Spotify, Soundcloud Playlistlerinin yanı sıra Podcast ve Videocastleri de mevcut.

Sürekli olarak güncellenen bir zaman takvimleri var. Burada hangi gün, hangi saatlerde, hangi DJ’in setupunun çalacağı önceden yazılı şekilde belirtiliyor.

Yayındaki ses kaliteleri iyi olmakla beraber verilen net ses kalitesi hakkında bir bilgi görmedim. Sadece zaman zaman karşılaştığım, site ve uygulama yayın akışlarında olan kopmalar mevcut. Umarım bu tarz basit bağlantı sorunlarını çabucak düzeltirler.

Racoon için Tıklayın

Müzikle ilgilenen biri olarak çokça farklı siteden alışverişlerde bulundum. Bu mağazalar içerisinde yer alan Sesçibaba ‘nın sitesinde karşılaştım Racoon’la. İyi ki de karşılaştım!

Sitelerinde adres olarak Ankara gösterilmiş. Uygulama olarak sadece iOS üzerinde sunulmuş. Merak edip indirdim ve bir süredir severek kullanmaya başladım ancak şimdilik uzun süreli bir deneyimim oldu denemez.

Aynı Glamorize de olduğu gibi ücretsiz ve son derece basit kullanımlı olup, tek kanal bir yayın sistemleri var. Yine aynı şekilde bir yayın takvimleri var. Spotify, Soundcloud gibi platformlar için yayınladıkları playlistleri de mevcut.

Yayınları akıcı ve ses kalitesi iyi geliyor ancak burada da ses seçeceği ya da sunulan kaliteyle ilgili bir bilgi yer almıyor. Ayrıca kullandığım kısa süre içinde fark ettimki şarkılarda genel olarak hep aynı atmosferde kalıyorlar.

Tek olumsuz eleştirim sitelerinde yer alan kadroları için kullandıkları profil fotoğraflarındaki özensizlik olacak. Bu denli güzel işler çıkarmışken daha profesyonel davranılabilirdi. Fakat bunun da sebebinin profillerin hemen yukarısında, Rakunlar hakkında yapmış oldukları komik yorumdan kaynaklı olduğunu düşünerek saygılarımı sunuyorum 🙂

RockRadio.com için Tıklayın

Okul yıllarımda keşfettiğim harika platform. Tıpkı Di.FM gibi çok çeşitli bir online radyo oluşumu. Sadece, adından da anlaşılacağı gibi Rock müzik severlere hitap ediyor. Symphonic Metal, Melodic Death Metal, Grunge gibi bazı tarzları burada tanımıştım. Farkettim ki uzun zamandır aklımdan çıkmış. Şimdilerde yeniden uygulamasını indirdim.

Android ve iOS için uygulaması bulunmakta. Ayrı ayrı kanallarda çok çeşitli bir müzik arşivi ve Rock Müziğin farklı türevlerini bize sunuyor. Aslına bakarsanız bunun gibi başkaca rock müzik uygulamalarına bakmıştım ve daha fazla alt tür sunan uygulamalar olduğunu görmüştüm. Fakat çok fazla çeşit bir şekilde beni oralardan uzaklaştırarak bu uygulamayı tercih etmeme sebep olmuştu.

Ücretli ve ücretsiz seçeceği bulunmakta. Ücretsiz kullanımlarda Spotify, Deezer benzeri platformlarda olduğu gibi reklamlı bir kullanım sağlıyoruz. Ücretsiz kullanımda 64k-AAC-HE ses kalitesi sunulurken ücretli kullanımda 128k-AAC ve 320k-Mp3 seçenekleri sunuluyor. Premium kısmı Yıllık olarak 120TL olarak fiyatlandırılıyor.

Soundcloud

Soundcloud hakkında çok fazla bir şey yazmak istemiyorum. Online müzik platformları içinde yer alan yılların Alman devi platformda, ben de dahil olmak üzere en amatöründen en büyük prodüktörlere kadar hemen herkesi bulabilirsiniz.

Her türden müzisyene hitap eden bu platform özellikle DJ ‘ler için çok kıymetli. Uzunca kaydedilmiş Setupların ücretsiz ve kayıpsız bir ses kalitesiyle paylaşılabilmesi büyük önem taşıyor.

Ücretli ve Ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ücretsiz kullanımda 180 Dakikaya kadar yükleme yapabiliyoruz. Sonrasında yüklemelere devam edebilmemiz için ya içerik silmemiz ya da premiuma yükseltmemiz isteniliyor. Premium seçenekleriyse şöyle;

  • Pro Unlimited: Ücreti aylık 12$ olup platformun en kapsamlı paketidir. Repost paketide dahil tüm hizmetleri aktif eder. Sınırsız yükleme süresi, lisanslı paylaşımlardan ödeme alınabilmesi, analiz ve istatistik bilgilerinin takibi, favori listesi oluşturulması gibi ayrıntılı bir hizmet paketi.
  • Repost: Ücreti aylık 2,5$“Her Yerde Duyulun” başlığıyla öne çıkan paketteki amaç Dijital Müzik Dağıtımı yapmak. Yani burada tıpkı Dijital Müzik Dağıtımı yapan butik firmalar gibi farklı stream platformlarına içeriğinizin ulaşması, telif hakkının alınması ve kullanımlardan para kazanılması sağlanıyor. Fakat buradaki fark, hizmetin bizzat Soundcloud tarafından profesyonel bir destekle sunuluyor olması. Daha önce hizmet aldığım ve memnunda kaldığım küçük bir şirket vardı. Sanırım bundan sonra ihtiyacım olursa, deneyimlemek için Soundcloudu tercih edebilirim.

Tüm bunların dışında ayrıca 5$ karşılığında Online Mastering hizmeti de veriliyor. Önce basitçe denge ayarlarıyla birlikte bir önizleme sunuluyor. Sonra istenirse şarkının tamamına bu şekilde mastering uygulanıyor.

Takip ettiğim bazı müzisyenlerin profillerini de aşağıda beğeninize sunuyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir