FREELANCER SİTELERİ ARMUT VE BİONLUK

Bildiğiniz üzere serbest çalışanlar ve müşteriler için hizmet veren pek çok oluşum mevcut. Freelancer olarak hizmet vermeyi düşünen girişimciler için, popülerlikleriyle ülkemizde üst sıralarda yer alan Armut.com ve Bionluk.com freelancer siteleri hakkındaki bilgi ve görüşlerimden kısaca bahsetmek isterim.

Her iki platformda da görüntü ve ses işlerinde hizmet veren kategorisinde bulunuyorum. Şu an için bu profillerim pasif haldeler.

Ayrı ayrı değinmeden önce genel itibariyle sistemler ve işlevselliklerinden bahsedelim.

Son yıllarda sıkça duyulan Freelancer tanımı için en basit haliyle; “Belli bir tüzel kişiliğe (şirkete) bağlı olmadan, serbest hizmet sunan gerçek kişilerdir.” diyebiliriz. Buradan da anlaşılacağı üzere esnek çalışma saatleriyle birlikte istedikleri alanda hizmet verebilirler.

Benimde aralarında bulunduğum bu hizmet alanında rekabet oldukça yüksek. Fakat oluşturulmuş olan hizmet siteleriyle beraber ulaşılabilirlik açısından son derece gelişmiş bir ortam. Müşteri portföyünüzün gelişebilirliğiyse tamamen size bağlıdır. Bitirdiğiniz örnek çalışmalardan, yapılan yazışmalardan tutun da kendinizi tanıttığınız profil içeriğine kadar her şey işinizi pazarlamanın bir parçasıdır.

BİONLUK.COM

Hizmet çeşitliliği açısından Armut.com ‘a göre daha minimal ve kararlı bir iş alanına sahip olduğunu düşünüyorum. Özellikle web siteleri gibi yazılımsal bazlı alanlar, her türlü Ses/Görüntü hizmeti ve Grafik/Tasarım gibi öne çıkan hizmetleri açısından güçlü bir müşteri potansiyeli var. 

Sistem arayüzü işlevsellik bakımından Armut.com ‘dan farklı ve çok daha kullanışlı diyebilirim. Logo ve Banner gibi konularda bulabileceğim freelancerlar için ilk tercih ettiğim sitedir kendileri.

Hizmet veren ya da müşteri olmanız farketmeden her halükarda bir profil oluşturmanız isteniliyor. Eğer hizmet verenseniz, profil oluşturma esnasında çok cüzi bir miktar (2020 İçin yanılmıyorsam 10-20 TL civarındaydı) ödeme isteniliyor. Tabi günümüz koşullarında bu miktarın artmış olması kaçınılmaz.

Hizmet alırken; yapmanız gerekenler çok kolay. 

  1. Aradığınız kategoride, profil tanıtımları ve fiyatlandırmalara göre bir freelancer seçerek konuşmaya başlıyorsunuz. Hizmet içerikleri ve ek hizmetler için farklı hizmet paketleri sunulabiliyor. 
  2. Anlaşmanız durumunda ilgili hizmeti size ulaştırmak için çalışmalara başlıyorlar ve karşılıklı dialoglarla hizmet sonlandırılıyor.

Bu kadar… Devam edelim.  

ARMUT.COM

Freelancer siteleri içerisinde benim için kuşkusuz ilk sırada yer alıyor. Sunduğu hizmetler Bionluk.com ‘a göre çok daha fazla çeşitlidir. Sineklikçisinden marangoz ustasına, halı yıkamacıdan nakliyat hizmetine bir çok farklı iş alanı mevcuttur. İsim olarak bilinirliğinin daha fazla oluşundan dolayı müşteri potansiyelinin hayli fazla olduğunu düşünüyorum.

Site arayüzü ne yazık ki Bionluk.com ‘a göre daha karmaşık olmakla beraber, en başta hizmet verenler için zorlayıcı olabilir.

Müşteriler için üyelik zorunlu değildir.

Müşteri için; 

  1. Öncelikle sitede yer alan arama ekranından, ihtiyacınız olan hizmeti aratıyorsunuz. Sonrasında burada size hizmete göre belli başlı sorular sorarak içeriğe göre hizmet talebi oluşturuluyor. Bu talep ilgili freelancer’ların ekranlarına düşerek size dönüş yapmalarını ve teklif vermelerine olanak sağlıyor. 
  2. İşin devamında teklif verenle yazışma yapılıyor. Anlaşılması halinde hizmetini istediğiniz kişinin teklif konuşmasına onay veriyorsunuz. Onay sonrasında artık yeni freelancerların iş ekranlarına düşmüyorsunuz.

Hizmet veren için; 

  1. Öncelikle dilerseniz görseller de ekleyerek, verdiğiniz hizmetler ve iş tanımınızı içeren bir profil oluşturuyorsunuz. Profil oluştuktan sonra müşterilere teklif verebilmeniz için sizden bir miktar bakiye yüklemesi yapmanız isteniyor. Miktar tamamen sizin insiyatifinizde olup, teklif sonraları azaldıkça tekrardan yükleme yapabiliyorsunuz. 
  2. Gelen işlerin içeriğini taslak olarak görebiliyorsunuz. Bu işlerin niteliğine ve sizin daha önce vermiş olduğunuz hizmetlerin değerlendirilmelerine göre, teklif esnasında sizden istenilen tutar değişkenlik gösteriyor. Yani kısaca, teklif verebilmek için küçük bir tutarı ödüyorsunuz. Sonrasında, telefon araması da yapabileceğiniz yazışma ekranı karşınıza geliyor.
  3. Unutmayın ki sizinle birlikte başkaları da teklif verdiğinden, burada iş tamamen size ve birazda şansınıza kalıyor. Anlaşma sağlandıktan sonra ilgili işin tarihine uygun olarak, sizin yapılanlar veya bekleyenler listenize düşüyor. Profilinize +1 yapılan iş olarak yansıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken farklı durumlar da var. Şöyle ki;

  • Müşteri aslında kendisinin platformla bağlantısı olmadığı ve kendi açısından bir sakınca olmadığı için, görünüşte işi size vermiş olsa bile iptal edebiliyor. Size sadece tamamlanmış iş olarak yansıyor ama iş ve para maalesef uçup gidiyor.
  • Bu platformda hizmet vermemiş oldukları için bir çok müşteri, hizmet verenin teklif esnasında bakiye ödediğini bilmiyor.
  • Sadece ücret teklifi alarak piyasa araştırması yapmak isteyen müşteriler de olduğu için, yapılan başvuru içeriğini tanıyarak buna göre her başvuruya teklif vermemek sizin açınızdan çok önemli. Daha önceleri düşük olan teklif ücretleri enflasyonla beraber artış gösterdi.

  Bildiklerim, gördüklerim ve düşündüklerim bu şekildedir. Çalışma sistemleri farklı olmakla beraber her iki platformu da hizmet alımı ve hizmet verilmesi açısından tercih edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir