STOK PLUGİN KULLANIMI

Çok parası olan bilmez ama, ülkecek paramız kıymetlidir hani 🙂 Aslında burada bahsedeceklerimi sadece parasal olarak düşünmemek lazım. Şöyle izah edeyim, kendimce minimalist bir stüdyo kurmak istiyorum. Mac Studio M2 Max, UAD Apollo X4, SE Electronics Gemini, Yamaha HS8 ve Rode Nth-100. Hepsi bu kadar ama bak, mesela bunlarda para… O halde neden stok plugin?

Canlı müzik ve ses kayıtlarıyla uzun zamandır fazlaca ilgiliyim. Ailede yaygın olarak bağlama çalınmakta olduğundan gitarla daha çok ilgilendim. Ağırlıklı olarak ritim gitar ve belli ölçüde bağlama çalıyorum. Kendimizce zaman zaman yaptığımız canlı kayıtlarla birlikte enstrüman ve rap vokal kayıtları da yapıyorum. Ve bu kayıtların miks aşamasında, stok plugin de dahil olmak üzere çeşitli yardımcı araçlar kullanıyorum.

2010’lu zamanlardan beri müzik konusunda çok hevesliydim ve sürekli iyi kötü bir takım çalışmalarda bulundum. Basit düzeydeki stüdyo ortamlarında da vakit geçirerek sürekli üretmeye, kendimi geliştirmeye çalıştım. Bu dönemde, çoğu öğrencinin yaptığı gibi lisansı kırılmış uygulamalar ve pluginler kullandım. Çok daha sonraları ise artık bir takım uygulamaları satın alarak lisanslı kullanımlarına başladım. Örnek olarak satın aldıklarım arasında; Logic Pro, Final Cut Pro, Melodyne, Native Instruments, izotope ve Waves firmalarına ait bazı pluginleri söyleyebilirim.

Farkındayız ki artık sistemlerimiz iyice dijitalleşmiş durumda. Analog sistemler ya da önemli markalar gibi pahalı ekipmanlarla çalışma imkanımız dahi yokken plugin yatırımına ne derece gerek kaldı, artık tartışma konusu gibi görünmeye başladı. Kaldı ki analog sistemlerin dahi şimdilerde, çok da gerekli olmadığı tartışılmaya başlamışken…

Kullandığınız yazılım ve pluginlerle istediğinizi yapabilecek ölçüde bilgiye sahip olduğunuz sürece, fazlasını kurcalamaya hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Kendim için artık, ağırlıklı olarak Stok Plugin kullanmayı planlıyorum. Hem stabil, hem CPU dostu, hem ekonomik, hem uğraştırmıyor, hem de kaliteleri artık farklı bir noktada.

Üçüncü parti pluginlerde sürekli bir ödeme yarışı var. Ona abone ol, şuna abone ol, DAW’ın yeni güncellemesini al… Benim için durum çok abartılı olmasa bile, daha spesifik çalışmaları olanları da düşününce buna yılda 1 kadar öde, buna aylık bu kadar öde vs bıktırmış olsa gerek. Bunun dışında her bir firmanın ayrı yükleyicileri var. Onu kur, bunu kur, program plugini görmez ya da sürümdür başka bir şeydir hata çıkarır onu düzelt… Böyle böyle bir yığın tantana sürüp gider.

Şu an kullandığım bilgisayar sistemi; Mac mini M1 16GB, MacBook Air M1 16GB, Logic Pro, Final Cut Pro.

Son zamanlarda bana Logic Stok dünyasında her şey mevcut ve yeterli geliyor. Tüm dinamik işlemciler ve fx araçları var. Ek olarak sanal enstrümanların çoğu orta derecede işimi görür durumda ve ses bankası muazzam. Sample çalışmaları için düzenleyiciler, yeterli düzeyde Pitch Correction ve hatta son güncellemeyle Logic için Mastering Asistant bile geldi. Hem de müthiş bir performans gösteriyor! Ne eksik diye baktığındaysa 3-5 bir şeyler elbette var fakat onlarda benim için çok mühim değil. Hatta önemli görenler için zamanla muhtemelen onlarda gelir.

Logic Pro ve Stok Pluginleri

Logic sektördeki en iyi stok pluginlere sahip önemli DAW lardan bir tanesi. Üstüne birde M Silikon işlemcileriyle Apple marka bilgisayar için, fabrika çıkışlı en üstün performansa sahip cihazlar diyebiliriz. Şu lazım bu lazım diye ödeme yapmak mantıklı gelmiyor artık. Haliyle stok plugin konusu kendi adıma değer kazanıyor.

Bu anlamda müzik alanına yatırım yapmak isteyen Mac kullanıcıları için, bir defaya mahsus Logic Pro’yu mutlaka satın alın. Zaten sektördeki diğer DAW’lardan farklı olarak sınırsız güncellemeyle ömürlük lisans veriliyor. Yanında gelen araçların tamamının size müzik üretimi için fazlaca yeterli olduğunu göreceksiniz. Windows kullanıcıları için, güncel içerik durumlarını pek bilmesemde diğer DAW’ların da aynı şekilde yeterli olacağını düşünüyorum. Herkese iyi miksler!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir