COM.TR ALAN ADI HAKKINDA

Bir web sitesi oluştururken en önemli karar hosting ve tercih ettiğiniz alan adı (domain) ‘dir. Hostingi aldığınız firmanın sunduğu hizmet kalitesi ve hızının önemi kadar satın aldığınız alan adının özellikleride büyük önem taşıyor. Türkiye’deki web siteleri için popüler bir seçenek olan com.tr alan adı uzantısı, hem yerel hem de uluslararası alanda birçok avantaj sunmaktadır.

Com.tr, Türkiye’ye özgü bir üst düzey alan adı (TLD) uzantısıdır. “com”un yanına eklenen “.tr”, Türkiye’yi temsil eder. Bu uzantı, genellikle kişisel blog ve iş dünyası odaklı web siteleri için tercih ediliyor. Türkiye’deki birçok kurumsal ve bireysel kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Neden com.tr Alan Adı?

  1. Yerel Güvenilirlik ve Tanınırlık: com.tr uzantısı, Türkiye’deki ziyaretçilere yönelik bir web sitesinin yerel ve güvenilir olduğu mesajını iletir. Özellikle Türkiye pazarına odaklanan işletmeler için önemli bir imaj sunar.
  2. SEO Avantajları: Arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından, yerel bir alan adı uzantısı kullanmak, yerel arama sonuçlarında daha iyi sıralama elde etmenize yardımcı olabilir.
  3. Kurumsal Kimlik: com.tr uzantısı, bir işletmenin kurumsal kimliğini güçlendirir. Özellikle Türkiye’deki şirketler, bu uzantıyı kullanarak daha güvenilir bir imaj oluşturabilirler. Büyük şirketler, dünyanın farklı ülkelerindeki müşterileri için o ülkelerin alan adlarını kullanarak dil desteğini bu alternatif siteler üzerinden sunarlar. (Örnek; Apple.com.tr)

Nasıl Alınır?

Türkiye’deki birçok domain kayıt şirketi, com.tr uzantılı domainleri sunmaktadır. Adımlar genellikle şu şekildedir:

  1. Domain kaydı için şirketinizi seçin. Hosting ile aynı şirkette olması gerekmiyor.
  2. Tercih ettiğiniz domain adının daha önce başkası tarafından alınmadığından emin olun. Bunun için ilgili şirketlerin Domain Sorgulama ekranlarını kullanın.
  3. Kayıt işlemini tamamlayın ve alan adınızı tescil edin.
mobile devices, laptop, website-2017980.jpg

Sonuç

com.tr alan adı, Türkiye’de çevrimiçi varlığınızı güçlendirmek için mükemmel bir seçenektir. Özellikle Türkiye’de bulunan okuyucularınız için web sitenizin başarısına katkıda bulunacaktır.


Eleştirim Var!

Benim kanaatimce, şu an okuduğunuz bloğun alan adını aldığım sene com.tr uzantısının değeri daha fazlaydı. Çünkü, 2022 yılına kadar com.tr alan adı öyle rastgele herkes tarafından alınamıyordu. Tıpkı gov.tr ya da .ist uzantıları gibi resmi belgelerle alınabilen, özel şartlara tabiydi. Misal gov.tr uzantısı sadece resmi kamu kurumlarınca satın alınabiliyor. Aynı şekilde com.tr uzantısı da, sadece tüzel veya gerçek kişiler tarafından resmi belge sunularak alınabiliyordu.

Ben bu alan adını (onurbor.com.tr) kendi adım ve soyadım olduğu için, kimlik ibrazı ile almıştım. Aynı şekilde atıyorum “X” isminde rastgele bir şirketim olsaydı, yine Ticaret Sicil Kaydını gösteren bir belge ile x.com.tr ‘yi alabilirdim. Yani demek oluyordu ki, bu uzantılı bir websitesi gördüğünüzde, uydurma bir site değil, aksine resmi kayıtları olan gerçek ya da tüzel bir kişiye ait. En basit tabirle tam güveni sağlıyordu. Şimdilerdeyse bu güzelim alan adı tıpkı diğerlerinde olduğu gibi herkesçe, belgesiz bir şekilde alınabiliyor. Ve üstüne üstlük bu şekilde değiştirildiğinden beri inanılmaz ucuz fiyatlara satılıyor. Keşke bu değerli alan adını, hiç yere heba etmeselerdi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir