Firewire IEE1394 Bağlantı Nedir?

Bu teknolojiyle tanışıklığım, 2012’li yıllarda arkadaşlarıma ait stüdyoda gördüğüm bir Ses Kartıyla oldu. Bu dönemde hala firewire tipli ses kartlarının kullanımı yaygınken, sonraları çoğu firma yeni ürünlerinde bu bağlantı biçimini sürdürmediler. Kamera kısmında kendim hiç denk gelmemiş olsamda, revaçta olduğu yıllarda özellikle Video/Görüntü aktarımı için yoğun olarak kullanılmıştır.

Firewire Bağlantı Özellikleri Nelerdir;

Bilişimciler için kısaca 1394 olarak adlandırılan bu bağlantı teknolojisi, 2000 yılı öncesinde Apple tarafından geliştirilmiştir. Üretimindeki temel amacı yüksek hızlı veri transferi gereksinimi olan cihazların ihtiyacını karşılayabilmekti. İki çeşidi vardır; FW 400 ve FW 800. Bu isimlerini bağlantı hızlarından (400mbps / 800mbps) almaktadırlar. 

USB çeşitleri (USB 1 / USB 2 / USB 3) her ne kadar birbirleriyle uyumlu olsalarda, Firewire kısmında işler ne yazık ki böyle değil. FW 400 ve FW 800 portları farklı görüntü ve hızlara sahiptir. Buna rağmen doğrudan çevirisini yapabilen bağlantı kabloları sayesinde bu uyumsuzluğun telafisi mevcuttur.

Eski yıllara ait Macbooklarda (2012 ve öncesi) yerleşik olarak Firewire portları mevcuttu. Fakat sonraki yıllarda Apple tarafından geliştirilen Thunderbolt teknolojisiyle birlikte 2013 yılında Firewire’den desteklerini çektiler. Biraz daha yeni dönemdeki Thunderbolt 2 portuna sahip Macbooklarda çeviriciler sayesinde bağlantı sağlanabilmektedir.

Microsoft kısmındaysa durum daha farklıydı. Apple harici bilgisayarda doğrudan 1394 bağlantısı bulunmuyordu. Masaüstü kuruluma sahip bilgisayarlarda doğrudan anakarta entegre edilen Firewire kartlar (PCI, PCI-e) sayesinde bağlantı mümkündü. Bazı eski dönem dizüstü bilgisayarlardaysa Express Card’lar (1394, usb, ethernet vb. çeşitleri) aracılığıyla bağlantılar sağlanabiliyordu. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlardaysa artık Express Card slotları mevcut değil.

SON OLARAK;

Sayıca az olmasına rağmen RME, MOTU gibi firmalarca üretilen bazı ürünlerde Firewire desteği hala mevcut fakat genel itibariyle kullanımı artık yaygın değildir. Bugün hala kimi stüdyolarda kullanımı devam etmektedir. Hız olarak her ne kadar geri planda kalmış olsa da, sadece medya aktarımı için üretilmiş olmalarından kaynaklı daha stabil bir çalışma sağladığına dair yorumlar bulunmakta.

Profesyonel olmasamda, severek kullanmaya devam ettiğim Firestudio Mobile ses kartıma rağmen bu düşünceyi doğru bulmuyorum. Bu yargının tıpkı bende olduğu gibi daha çok ilgiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.


Presonus Firestudio Mobile hakkındaki teknik bilgi ve deneyimleri incelemek isterseniz buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Firewire IEE1394 Bağlantı Nedir?”

  1. Geri bildirim: SES KARTI ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

  2. Geri bildirim: SES KABLOSU ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir