SAMSUNG GALAXY BUDS İNCELEME

Kullandığım ilk bluetooth kulaklık olmasının yanı sıra kablosuz kulaklıklara karşı olan ön yargımı kırmış Samsung ürünü ve Galaxy Buds modellerinin 1. Nesili olan kulaklıktır.

Tabi burada kullandığım ilk kablosuz kulaklık derken daha eski senelerde tek bir kulak için üretilerek karşımıza çıkmış olan ürünlerden bahsetmiyorum. Zira onlar müzik için değil de sadece konuşma üzerine yoğunlaşarak üretilmiş olan, mono sese sahip cihazlardı. Bu yeni nesil TWS (True Wireless Stereo) olarak adlandırılan ürünlerse, geliştirilmiş bağlantı özellikleri sayesinde daha yüksek boyutlu verileri taşıyarak, çözünürlüğü yüksek ses dosyalarını çalıştırabildikleri gibi aynı zamanda stereo olarak kullanılırlar.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Kulak merkezine yerleşecek şekilde oval tasarımlı olarak üretilmiş kulak içi bir kulaklık. Her kulak içi kulaklıkta olduğu gibi silikonlar yardımıyla pasif gürültü engelleme sağlanıyor. Gövdeyi çevreleyen silikon ve çentikli yapısıyla kulağa yerleştirdikten sonra hafifçe döndürerek sıkıca kulağa oturtuyoruz. Bu sayede kulaktan kolay kolay düşmesinin önüne geçilmiş. Dokunmatik tuşlarının hassasiyeti iyi olduğu kadar yer yer fazla hassasta olabiliyor. Bu sebeple dokunmatiğine ortalama bir puan veriyorum.

SES

Her ne kadar Samsung ürünü olsada ses işçiliği için AKG firmasıyla ortak çalışılarak üretilmiştir. TWS Sınıfının başlangıç için olan ürünlerinin üzerinde yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ses kalitesinde “Sound By AKG” sloganının hakkını fazlasıyla veriyor. Program arayüzendeki “Dinamik EQ” seçeneği yardımıyla da dinlemesi hayli keyifli bir hal alıyor. Bas ve tiz oranları gayet dengeli ve hoş bir duyum sağlıyor.

Ses yüksekliği aşırı olmamakla beraber fazlasıyla tatmin edici. Aktif gürültü engelleme (ANC) özelliği olmamasına karşın doğru silikonla kullanıldığında izolasyon anlamında yeterli geldi. Metroda tam ses kullandığımda dış gürültüyü bastırdı ve tamamiyle müziği ön plana çıkarttı.

MİKROFON

Dinleme kısmında yaptığım tüm bu övgülerden sonra ne yazık ki en büyük eksiyi mikrofon konusundan alıyor. Keşke ses sürücülerini düşündükleri kadar mikrofonlarada odaklansalardı. Mikrofonları sesi kalın ve boğuk alıyor. Telefonla yaptığınız konuşmalarda çevre sesle beraber çoğunlukla karşı taraf sizi anlamakta zorlanacaktır. Ancak çevre gürültüsünün olmadığı ev gibi ortamlarda biraz daha normale yakın bir iletişim sağlanabiliyor.

Mikrofon kullanımı iyi bir deneyim sunmadığı için, Şeffaf Mod özelliği kullanılırken de aynı şekilde çok tatmin edici olmuyor. Şeffaf Modun sunması gereken dışarıyı duyum özelliği, malesef anlaşılmaz ve zayıf kalıyor.

DESTEKLEDİĞİ FORMATLAR

2.4Ghz frekans ve Bluetooth 5.0 sürümüyle geliyor. APTX, ANC ve Uzamsal Ses desteği mevcut değil. Şeffaf mod özelliği bulunuyor ancak zayıf durumda.

PROGRAM ARAYÜZÜ

Galaxy Wereable uygulaması yalnızca Android cihazlarla uyumludur. Bu sebeple iOS cihazlarda sadece Bluetooth üzerinden bağlanmakta ve uygulama yardımıyla çalıştırabildiğimiz ek özellikleri (EQ, Şeffaf Mod, Komut Atama) kullanamamaktayız.

Android cihazlarda ise Galaxy Buds uygulamasını kuruyoruz. Kulaklıklarımızı programa tanıtıyoruz ve sonrasında bizi Galaxy Wereable uygulamasını indirebileceğimiz şekilde yönlendiriyor. Uygulama içerisinde bize sunulan ek özellikleri kullanarak cihaz deneyimimizi zenginleştirebiliyoruz.

KUTU VE ŞARJ

Kulaklık istasyonu, Type-C ile şarj edilecek şekilde hazırlanmış. Kendi kablosu kutu içerisinden çıkmakta. Tam şarjla 6 saatlik bir dinleme yapabildiği belirtilmiş ancak kendim bu denli uzun dinlemeler yapmadığımdan bu konuda net konuşamıyorum.

Bazı Samsung telefonlar üzerinden kablosuz olarak şarj olabildiği belirtilmiş ancak test etme şansım olmadı.

Siyah, Beyaz ve Sarı renk seçenekleri mevcut.

ÖZET OLARAK

Tam bir fiyat performans ürünü. Ses kalitesinden memnundum. Mikrofonun kötü oluşuna karşın AKG işçiliğiyle ses kalitesi fazlasıyla tatmin edici durumda. Mikrofon konusuna çok takılmayacak olan Android kullanıcıları için tavsiye etmekte olduğum cihazın iOS program desteği bulunmadığından, Apple kullanıcıları için maalesef tavsiye etmiyorum.

1 thoughts on “SAMSUNG GALAXY BUDS İNCELEME”

  1. Geri bildirim: BEATS STUDİO BUDS İNCELEMESİ - Onur Bor - Onur Bor

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir