BEATS STUDİO BUDS İNCELEME

Bildiğiniz üzere Beats denildiğinde akla ilk gelen şey Dr.Dre ve üstün müzik kalitesidir. Peki üstün müzik kalitesi derken aslında bu kulaklıkları konumlandırdığımız sınıf ve sınırları nelerdir? Genel anlamda Beats markası ürünler hakkındaki izlenimlerimi, Beats Studio Buds İnceleme ve deneyimlerimi bu yazımda paylaşacağım.

MARKA HAKKINDA ÖZET

Beats firmasının ilk olarak ne zaman piyasada göründüğünü bilmesemde 2010 yılında HP Pavillion reklamıyla akıllarda yer ettiğini düşünüyorum. Reklamında, aynı zamanda kurucusu olan Dr.Dre ‘nin görünmesiyle birlikte çok hızlı bir popülarite kazandı. Birinci nesili olan bu dönemde Mogami gibi başkaca dev markalarla birlikte ortak çalışmalar yaptıklarını anımsıyorum. Daha sonra bir kaç sene içerisinde Apple tarafından satın alındı.

Genel olarak güçlü baslar, orta/yumuşak midler ve yükseltilmiş tizlerle birlikte Dinamik bir EQ yapısına sahipler. Hemen her ürününde benzer oranda düzenlenmiş EQ yapısı dikkat çekiyor. Modeller arasındaki farklarsa genelde sürücü boyutları, pedlerden kaynaklı pasif izolasyon kabiliyetleri ve geliştirilmiş ekstra özellikleriyle (ANC, Çip modeli, Bluetooth versiyonu, Şeffaf Mod vs.) oluyor.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Beats ürünlerinin renk ve tasarımlarına değinmeden geçemeyeceğim. Ürünlerde sunulan renk seçimleri ve tasarımları, doğrudan Premium bir ürün olduğunu ortaya koyuyor. Farklı renk tercihleri ve tonlarıyla gerçekten de göze hitap ediyorlar. Beats Studio Buds modeli 6 renk seçimiyle karşımıza çıkıyor.

Kulak yapınıza göre kutusundan çıkan farklı boyutlardaki silikonları tercih edebilirsiniz. Böylelikle ilk olarak pasif gürültü engellemenizi sağlamış olursunuz ve kulaklığı düşürme riskini azaltırsınız.

Kulak içi bir ürün olduğundan kolaylıkla kulak merkezine yerleşiyor. Sonrasında hafifçe döndürüyoruz. Çentikli yapısı sayesinde hareket halinde dahi kulaktan düşmesi pek kolay olmuyor.

Komut tuşları basmalı olacak şekilde oluşturulmuş. Ne çok hassas, ne de fazla sert olup ideal hassasiyeti bulduklarını düşünüyorum. Düzenlediğinizde bu tuşlara Hey Siri! veya Modlar arası geçiş (Normal, Şeffaf ve Gürültü Engelleme) komutlarını atayabiliyorsunuz.

Apple sitesinde kulaklık silikonları için IPX4 sertifikalı ve suya/tere karşı dayanıklı yapıda olduğu yazılı.

SES

Beats denildiğinde ilk akla gelen özellikleri dolgun bass cevapları oluyor. Güçlü baslar, orta ve yumuşak Midler, zenginleştirilmiş tiz müdahaleleriyle güzel ve dengeli bir EQ yapısına sahipler. Bu şekilde Kick ve 808 seslerinin nasıl sert ve dolu geldiğini anında hissedeceksiniz.

Beats Studio Buds inceleme sonuçlarımda özellikle Rap/HipHop dinleyicilerine hitap ettiği kesin. Beats markasında genel anlamda yaratmaya çalıştıkları duyum bu şekilde olduğundan, farklı modelleri arasındaki ek özellikleri, ses sürücüsü boyutları ve pedlerden kaynaklı pasif izolasyon kabiliyetlerinden başka sesi etkileyen belirgin bir EQ faktörü bulunduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki zaten Apple bu tarz ses sürücüsü ve Hz-Khz bilgilerin paylaşmıyor 🙂

ANC (Aktif Gürültü Engelleme) ve Şeffaf Mod özellikleri bulunuyor. Gürültü engellemesi muazzam. Bu özelliğini metro ve şehirlerarası otobüste kullandığımda tamamen çevreden soyutlandığımı hissettim. Şeffaf Mod ise tatmin edecek şekilde iyi bir seviyede. Bence AirPods Pro ile denk olarak düşünülebilir. Ancak AirPods Pro’nun mikrofon performansı buradaki duyumu bir miktar daha iyi hale getiriyor.

Ses yüksekliğindeyse dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Ürünü iOS bir telefonda (iPhone SE 2020) kullanırken çok yüksek bir şekilde aldığım sesi, Android telefon (LG Q6) ve bilgisayarla (MacBook Pro 2012 Mid) kullanırken alamadım. Şöyle ki, son güncellemesini almış olmama rağmen ses yüksekliği neredeyse yarı yarıya düştü. Evet abartmıyorum, arada bu derece bir fark oluştu.

MİKROFON

Mikrofon performansı için ortalama bir puan verebilirim. Bir AirPods derecesinde olmasada Samsung Galaxy Buds için yazdıklarımın üzerinde ve iyi bir performans verdi. Bu da sanıyorum ki doğrudan kulakiçi bir ürün olmasından kaynaklanıyor. Zira genelde kulakiçi olan ürünlerde ortalama bu düzeylerde bir performans onrataya çıkıyor. Günlük kullanım için yeterli ancak daha garanti bir iletişime ihtiyaç duyanlar için AirPods veya buna benzer fiziksel özelliği bulunan ürünleri tavsiye edeceğim.

DESTEKLEDİĞİ FORMATLAR

Apple ürünlerinde genel bir durum olan APTX desteği bulunmaması durumu burada da devam ediyor. Sebebiyse bariz şekilde belli olan Apple H1 Çipe sahip oluşlarıdır. Androidden ziyade kendi ekosistemlerine yönelik geliştirmeler yapan Apple, ister istemez zaman zaman Android kısmında eksik kalabiliyor. Bluetooth 5.1 sürümüne sahip olup bağlantı anlamında hiç bir sorun yaşamadım. ANC (Aktif Gürültü Engelleme) ve Şeffaf Mod özellikleri mevcut.

PROGRAM ARAYÜZÜ

Android kısmında Beats uygulamasıyla gerekli denetim ve kontrolleri yapabiliyorken, iOS tarafı içinse herhangi bir program olmadan doğrudan dahili yazılım üzerinde tüm fonksiyonları kullanılıyor. Kulaklıkta tuş basılı tutma kısmına mod değişimini eklediğinizde, dinleme esnasında ANC / Şeffaf Mod ve Normal Mod arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

KUTU VE ŞARJ

Kutusu AirPods ürünlerine göre biraz daha kaba desek yalan olmaz. Aslında kabadan ziyade Beats Buds Studio kutusu geniş ve büyük, AirPods kutularıysa daha zarif ve küçük. Yinede hissiyatı, renk tercihleri ve Type C hızlı şarj özelliğiyle premium bir ürün olduğu ilk andan anlaşılıyor.

Bunun dışında kutu içerisindeki kulaklıkların yerleştirilirken konumlarını ayarlamak başlarda biraz zor oluyor. Bunun sebebi de kulaklıkların hafif kavisli ve çarpraz bir yapıda olmaları. Neyseki burada da kutuda yer alan mıknatıslar alışmamızı kolaylaştırıyor.

ANC ve Şeffaf Mod özellikleri kapalıyken toplamda 8 saat gibi bir çalma süresi olduğu yazılı. Bu sürenin kutudaki şarjın kullanılmasıyla 24 saate kadar uzatılabildiği de yazılı. Tabi ANC ve Şeffaf Mod kullanımında bu süreler epeyce düşecektir.

Apple Müzik ürünlerinde olduğu gibi içinden 3 Aylık Apple Müzik Hediye Kartı çıkıyor. Fakat bu hediye kartı yalnızca daha önce Apple Müzik kullanmamış kullancılar için çalışıyor. Bu benim için maalesef tam anlamıyla hayal kırıklığı. Aynısını bu üründe olduğu gibi AirPods 3 ve hatta iPhone SE 2021′ de de yaşadım 🙁

ÖZET OLARAK

Beats Studio Buds inceleme sonucumda, severek kullandığım ve şu ana kadar deneyimlediklerim arasında müzik dinlemekten en keyif aldığım kulaklık ürünü diyebilirim. Telefon konuşmalarında da tercih edilebilir ancak ben yinede araç kullanırken AirPods 3.Nesilimi tercih ediyorum. Eğer elimde bir AirPods olmasaydı muhtemelen araç sürereken de bu ürünü kullanıyor olacaktım. Bu kulaklıkların hiç biri ucuz ürünler değil. Bu sebeple satın alma esnasında kullanım amacınıza uygun ürünleri tercih etmeye çalışmalısınız. İmkanınız varsa benim gibi hem AirPods 3 hem de Beats Buds Studio almaktansa doğrudan AirPods Pro seçeneğini de tercih edebilirsiniz 🙂

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir