2024 YILI DRON CEZALARI BELLİ OLDU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce 2024 yılı için belirlenen yeni dron cezaları belli oldu. 29 Aralık 2023 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan “2920 Sayılı Sivil Havacılık Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ” yazısı dron pilotlarını hayli düşündüreceğe benziyor.

Ülkemizde maalesef enflasyon yüzünden dron, kamera gibi cihazları hobi olarak edinmek tabiri caizse mümkün olmuyor. Hatta öyleki iş için ihtiyaç duyulduğunda dahi bu tarz ürünleri alabilmek günden güne daha zorlaşıyor. Zaten izinli uçuşlarla ilgili de belli başlı sorunlar hala devam etmekte. Bu kadarı yetmez gibi üstüne öyle ağır cezalarla karşılaşmaya başlıyoruz ki artık dron kullanımı tamamen “Parası olana!” şekline bürünmeye başladı. Elbette denetim önemli ve güvenlik için yapılması gerektiğini savunuyorum. Ama yinede 2024 yılı için belirlenen bu cezalara maddi yönden bakılırsa, parası olanlar açısından pek bir şeyi değiştirmediğini düşünüyorum. Böyle oluncada söylenecek çok fazla bir söz kalmıyor.

2024 Yılı için belirlene dron cezalarının özeti

Resmi açıklama ve cezai durumların tamamını görmek için aşağıdaki ilgili dosyaları inceleyebilirsiniz.

Cezalar 1 Ocak 2024’ten itibaren uygulanmaya başlayacak. Umarım hepimiz için hayırlısı olur. Kazasız, kırımsız, cezasız uçuşlar dilerim.

Detaylı bilgi için;

1 thoughts on “2024 YILI DRON CEZALARI BELLİ OLDU”

  1. Geri bildirim: DRON SİNYALİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - Onur Bor

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir