TESTERE (SAW) SERİSİ HAKKINDA

Korku sinemasının en zeki katili JigSAW. Önce bir TV sesi, sonrasında küçük bir bisikletin üstünde gelen maske takmış bir kukla ve ardından söylenen “I want to play game.” cümlesi. Testere serisi katilini kısaca tanıyalım.

Karakter serinin ilk filmi olan James Wan imzalı Testerede, ilk kez sahneye çıktı. Sonrasındaki Spiral filmi dışındaki  tüm devam filmlerinde yer aldı. İkonik katil Amerikalı  aktör Tobin Bell tarafından canlandırıldı.

Jigsaw Türkçede makineli oyma testeresi anlamına geliyor. Testerenin seri katili JigSAW ya da gerçek adıyla John Kramer saygın bir inşaat mühendisiydi ve bir zamanlar uyuşturucu bağımılıları için klinik işleten bir kadınla evliydi. Sloganı “Hayatını değerlendir.” olan kliniğin hastalarından biri, gece uyuşturucu çalmak için John’un hamile olan eşine saldırdığında düşük yapmasına yol açtı. Bebeklerini kaybettikten sonra evlilikleri zedelenen çift boşanır ve çok geçmeden John kanserden ölmek üzere olduğunu öğrenir. Bir zamanlar mükemmel olan hayatı artık cehenneme dönmüştür. İntihar ederek her şeyi bitirmeye karar veren  John bu girişiminden kurtuldu ve her şeye rağmen hayatta kaldığı için şanslı olduğunu fark etmeye başlar.  Böylece John, dünyada kalan zamanını başkalarının hayatlarını ne kadar boşa harcadıklarını fark etmeleri ve hayatta kalma  isteklerini test etmeleri için kullanılan JigSAW’a dönüşmeye  başladı.

Kanser ve intihar girişiminin bir sonucu olarak  John, hayatının geri kalanını insanlara kendi hayatlarını takdir  etmeyi öğretmeye karar verdi. Sahip oldukları için şükretmesi gerekirken  hayatlarından sürekli şikayet eden ve başkalarına kötülük yapan  kişileri kendisine kurban olarak seçen vahşi ve zeki  bir katile dönüşmeye başladı. JigSAW, hayatlarını hafife aldığına  inandığı insanları kaçırıp, onlarla belirli bir süre içinde  tamamlayamazlarsa ölümle sonuçlanan zekice hazırlanmış bir takım oyunlar  oynamaya başladı. Bu oyunlardaki en büyük silahı, her  kurbanın kendi hayatına uygun oyunlar hazırladığı için onları  psikolojik ya da vicdani acılar çektirebilmesi oldu. Kurbanlarına  oyunun kurallarını bir video ya da kasetle ileten  JigSAW, çoğu katilin aksine asla kurbanlarını öldürmeyi düşünmüyordu.  Oyunlarının amacı, kurbanlarının yaşama iradesine sahip olup olmadığını  görmektir. Çünkü deneyimlerinin onlara yaşamlarının değirini öğreteceğini düşünür. ancak bazen  kurbanlarını kendi hayatlarını kurtarmak için başkalarını öldürmesi gereken  durumlara sokar. Oyunları her kişinin ahlaki karakterinde  veya hayatında bir kusur olarak algıladığı şeyleri simgeler.  Sadece akıllı kurbanlar oyundaki boşlukları görüp  kendisine zarar vermeden görevi bitirebilirdi.

John Kramer’e JigSAW yani Yap-Boz lakabını medya ve emniyet teşkilatı  yapıştırmıştı. Çünkü John testleri geçemeyen kurbanlarının vücudundan yap  boz şeklinde et parçaları çıkarıyordu. Jo büyük başlıklı  içi kırmızı siyah bir pelerin giyip tuzaklarını hazırlarken  ya da kurbanlarını kaçırırken. Domuz Maskesi Takıyordu. Domuz maskesi John ve suç ortakları tarafından testere film  serisi boyunca deneklerini kaçırırken kimliklerini gizlemek için giyilen  tematik bir nesnedir. 

BEYAZ PERDEDE TESTERE

Karakterin beyaz perde yolculuğu ise yönetmen James Wan ve senarist Leigh Whannell’in film okulunu bitirdikten  sonra bir film yapma isteklerinden sonra başladı. İkili  filmin senaryosunu 2001 yılında kendi çocukluklarında  gördüğü kabuslardan yola çıkarak hazırladı. Hollywood’a giriş yapmanın  bir anahtarı olarak gördükleri senaryodaki bir sahneden yola  çıkarak düşük bütçeli bir kısa film çektiler ve  bu kısa film Evolution Entertainment’in dikkatini çekecek kadar  başarılı oldu. Daha sonra şirket kendilerine küçük bir bütçe verdi. Senaryoyu filme çekmeye  karar veren ikili, bütçe ile sadece bir odayı  karşılayabiliyordu. Tek bir odada geçen bir film yaratmak  için kendilerine meydan okudular ve tüm zamanların en  karlı ve en başarılı filmlerinden birini yarattılar. Ön  prodüksiyonunun hazırlanması sadece beş gün süren film toplamda 18 günde çekildi. JigSAW’ın kuklası yönetmen ve senarist tarafından sıfırdan yaratılmıştır. Herhangi bir mağazadan alınmadı ya da var  olan herhangi bir kukladan uyarlanmadı. En başarılı korku film  serilerinden biri olan testere serisi, dokuz filmiyle birlikte hafızalarımızdaki yerini koruyor. Yeni gelecek olan Saw X için ise Ekim 2023 tarihi öngörülüyor.

https://www.imdb.com/title/tt0387564

TESTERE SERİSİ FİLM MÜZİĞİ

Bir filmde yer alan müzikleri de, en az konusu ya da kurgusu kadar önemlidir. Sahneler için seçilmiş müzikleri olmazsa o filmi izlemek son derece rahatsız edici olurdu. Bu filmin de aynı sebeple diğer bir sevdiğim kısmı gerilimi arttıran başaralılı müzikleriydi. Öyle ki özellikle filmin soundtracki olan “Hello Zepp” isimli parçası hafızalarda yer etmiş durumda. Filmin soundtrack albümü ise Charlie Clouser tarafından yapılmıştır. Devam filmlerinde de benzer temasıyla aynı gerilimi işleme süreci başarılı şekilde devam etti.

Aşağıda sizler için Hello Zepp parçasını ve yine aynı parçanın bir YouTube yayıncısı tarafından yapılmış olan Cover versiyonunu bırakıyorum. Keyifli dinlemeler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir